The summer cap with a brim is designed to provide sun protection and maximum breathability on the hottest days. Made from lightweight, cooling fabric, it promotes heat dissipation and keeps your head dry, making it ideal for wearing under a helmet. The sturdy brim provides effective protection from the sun’s rays, improves visibility, and shields your eyes from direct sunlight.
Cool and breathable material
Sturdy visor for protection from the sun’s rays
Ideal for wearing under a helmet
Lightweight and comfortable
Material
100% polyester
| Product Name: | PISSEI Cycling Cap - Black |
| Manufacturer: | PISSEI |
| Item Code: | PSE769963 |
| Material: | 100% polyester |
| compression: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, do not iron, no dryer, wash with similar colors, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +31°C / +18°C |
| headwear version: | Cycling Cap |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 26g |
| GTINs: | 8102530428124 |
| Manufacturer page: | www.pissei.com |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PISSEI.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 52 - 53 | 54 - 55 | 56 - 57 | 58 - 59 | 60 - 61 | 62 - 63 |
International XS
International S
International M
International L
International XL
International XXL
| International | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| head circumference (cm) | 48 - 50 | 50 - 53 | 53 - 54 | 54 - 55 |
International S
International M
International L
International XL