In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
Versatile
The handlebar has passed the stringent TRI-TEST® GR of the independent EFBE test laboratory, which certifies it for use on
Range of use:
| Product Name: | Title AH1 Handlebar - MTB | 31.8 | Rise 50mm - black - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Title |
| Item Code: | TIL770022 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, Downhill, Freeride, All-Mountain, BMX / Dirt / Street |
| Handlebar Clamp Ø: | 31,7 / 31,8mm |
| Handlebar Design: | Riserbar |
| Handlebar Properties: | Backsweep, Upsweep |
| bar width: | 800mm |
| bar width measurement: | Outside-Outside |
| Backsweep: | 8° |
| rise: | 50mm |
| upsweep: | 5° |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 326g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| 2nd choice: | yes |
| Manufacturer page: | https://titlemtb.com/ |