In the spirit of sustainability, high-quality products with minor visual defects and perfect function are given a 2. Chance. These are new products, demonstration models or returns that are carefully checked by our experts.
Each item is unique. We ask for your understanding that a detailed individual error description is not possible. The statutory warranty and manufacturer's guarantee apply to 2nd Chance items.
Weighing in at a mere 320 grams per set, the Spry+ with its sleek super low-profile design makes a great addition to the Xpedo flat pedal line up. The aluminum body measures only 11mm in height and allows plenty of ground clearance in the most aggressive terrains.
Its large platform area with 14 pins on each pedal (7 per pedal side) provides superior grip for maximum pedal efficiency. A cromoly steel spindle runs on two cartridges to provide best riding performance.
Included in delivery: 1 pair pedals
Weight supplement: per pair | manufacturer information
| Product Name: | Xpedo Spry+ Flat Pedal - gold slick - 2nd Choice |
| Manufacturer: | Xpedo |
| Item Code: | XPO770176 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB |
| Pedal Version: | Flat Pedal / Platform Pedal |
| plattform size: | 101 x 106mm |
| Pedal Thread Size: | 9/16" |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Gold |
| weight: | 320g |
| manufacturer item code: | MX24ACG |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Material pedal axle: | Steel |
| Material pedal body: | Aluminum |
| 2nd choice: | yes |