The MACINA SPORT stays true to its core principle—high-quality components, fully equipped. At the heart of this trekking bike is a robust aluminum frame, combined with the BOSCH SMART SYSTEM. You get support from the BOSCH PERFORMANCE LINE CX motor and the powerful BOSCH POWERTUBE rechargeable battery with a capacity of 750Wh. Plus, the EBIKE FLOW APP opens the door to the connected world and connects you to your bike. Thanks to the masterful work of KTM engineers, the KTM frame geometry—proven over many years—has been retained despite the increase in battery size and capacity. Removing and reinserting the battery is easier than ever before. POWER TUBE TOP LOADER (PTTL) is the name of KTM’s proprietary innovation for this user-friendly handling of rechargeable batteries. The Macina Sport 720 relies on SHIMANO LINK GLIDE technology. These shifting components, developed specifically for e-bike use, ensure precise and smooth shifting even under heavy loads, resulting in a lifespan that is up to three times longer in length.
| Product Name: | KTM MACINA SPORT 720 - Electric Trekking Bike - 2023 - machine grey (burnt orange+black) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770370 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| hubs: | Shimano Deore M6000, CL, 32H, 100-5QR | Shimano UR600, CL, 32H, 135-5QR |
| spokes: | DT Champion 2.0 black | DT Alpine II 2.34 black |
| rims: | Ryde Rival Sport | 32H | 622x25C |
| chain: | KMC e11 Sport EPT e-bike |
| cassette: | Shimano LG400-11 |
| shifter: | Shimano Deore XT M8130-11 LG |
| rear derailleur: | Shimano Deore XT M8130-11 LG shadow+ |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | KTM E-TEAM ISIS 170mm Q16 |
| brakes: | Shimano MT402 (3-F) / MT420 4-Piston | Shimano RT64 CL 180 / 160 |
| seat post model: | KTM Line | ⌀ 30.9 | 350 mm |
| saddle: | Selle Royal Essenza+ |
| handle bar: | KTM Line Low Rizer | 640mm |
| stem: | KTM +20° ICR |
| fork: | Suntour NCX32-D Air LO |
| headset: | Acros AICR internal | 1.1/8"-1.5" angle limit |
| frame: | Macina Trekking Onroad Alloy6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-50 |
| Battery capacity: | 750Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTUBE 750Wh |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | mudguards | carrier | kickstand | chainguard |
| bike lights: | B&M Lumotec IQ-XS LED 100-150Lux | B&M Toplight 2C LED |
| grips: | Ergon GP30 SD with Barend |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| tires: | Schwalbe Marathon Mondial | Performance | RaceGuard | 47-622 |
| max. system weight: | 145kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 25900g |
| manufacturer item code: | 1230131111 | 1230131116 | 1230131120 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch LED remote SMART SYSTEM / Bosch KIOX 300 TFT Display SMART SYSTEM |
| Drive Unit Model: | Bosch PERFORMANCE CX Gen.4 SMART SYSTEM |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | KTM Bikes - Macina Sport |
| Number of Gears: | 1 x 11 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 9008594472457, 9008594472464, 9008594472471 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |