The bike is the perfect mode of transportation in urban areas. The MACINA CITY is your ideal companion through the hustle and bustle of the city, letting you experience your city in a whole new way! A focus on exceptional everyday practicality is key here.
| Product Name: | KTM MACINA CITY 610 BELT - Electric City Bike - 2023 - black matt (grey+silver) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770373 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, City |
| hubs: | Shimano Deore M6000, CL, 36H, 100-5QR | Shimano Nexus 5 Disc, CL, 36H, 135-10 |
| spokes: | DT Champion 2.0 black | DT Alpine II 2.34 black |
| rims: | Ambrosio Sport 25 | 700C | 36H | 622x25C |
| chain: | Gates drive-belt 122T CDX |
| cassette: | Gates rear-sprocket |
| shifter: | Shimano Nexus 5 Revoshifter |
| chainring ratio: | 39 |
| crankset: | KTM E-COMP ISIS + Gates front-sprocket |
| brakes: | Shimano MT402 (3-F) / MT410 2-Piston | Shimano RT30 CL 180 / 160 |
| seat post model: | Suntour SP17-NCX suspension | 30.9 | 350mm |
| saddle: | Selle Royal Lookin+ |
| handle bar: | KTM Line Noirette Plus 660mm |
| stem: | KTM Line adjust. 0-60° internal |
| fork: | Suntour NCX32-D coil LO |
| headset: | Acros AICR internal 1.1/8"-1.5" angle limit |
| frame: | Macina City Alloy 6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 28 |
| Battery capacity: | 625Wh |
| Shifting Type: | Hub - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTUBE 625Wh SMART SYSTEM |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike specialities: | Belt Drive |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | mudguards | carrier | kickstand | chainguard | bell |
| bike lights: | B&M Lumotec MYC LED 50 Lux | B&M Toplight 2C LED |
| grips: | Ergon GP1 |
| seatpost: | Suspension seatpost |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | Trekking-Pedal VP-616 anti-slip |
| tires: | Conti e-Contact Plus | 50-622 | Reflex |
| max. system weight: | 147kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 27600g |
| manufacturer item code: | 1230193106 | 1230193116 | 1230193120 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Weighed Version: | without pedals |
| Display / Control Unit: | Bosch INTUVIA 100 LCD Display | Bosch LED remote SMART SYSTEM |
| Drive Unit Model: | Bosch PERFORMANCE CX Gen.4 |
| Torque: | 85Nm |
| Product Series: | KTM Bikes - Macina City |
| Number of Gears: | 1 x 5 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 9008594474826, 9008594474840, 9008594474857 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |