The era of the great explorers seems long gone, but the PROWLER brings back a piece of that longing. With this full-suspension bike, nothing stands in the way of your very own expedition into the wilderness. Whether through forests, over mountain ranges, to that secret spot, or in the bike park, the PROWLER guarantees a trail experience in a class of its own and takes you far away from the everyday.
In addition to its strong downhill DNA, the PROWLER impresses with climbing capabilities that are unmatched in this bicycle segment. A low-slung cockpit and a 75-degree seat angle make it possible.
| Product Name: | KTM Prowler 1964 - 29" Mountain Bike - 2023 - ultimate grey matt (black+orange+aqua) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM770374 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Enduro |
| hubs: | Shimano MT410B, CL, 32H, 110-15TA | Shimano MT400B, CL, 32H, 148-12TA |
| spokes: | DT Champion 2.0 black |
| rims: | Ambrosio E30 Trail 32H 622x30TC |
| chain: | SRAM NX Eagle |
| cassette: | SRAM SX Eagle PG-1210 |
| shifter: | SRAM SX Eagle Trigger |
| rear derailleur: | SRAM SX Eagle |
| chainring ratio: | 30 |
| crankset: | SRAM SX Eagle DUB |
| brakes: | Shimano M4100 / MT420 4-Piston | Shimano RT64 CL 203 / 180 |
| seat post model: | KTM COMP II dropper internal |
| saddle: | Selle San Marco GND |
| handle bar: | KTM Team Trail35 Rizer25 | 800mm |
| stem: | KTM TEAM II Trail35 |
| fork: | RockShox 35 Silver TK |
| headset: | KTM Team | drop/in | 1.1/8"-1.5" |
| frame: | Alloy6061 triplebutted SLL |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 11-50 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | ESI Chunky silicone |
| shock: | FOX Float X Performance | 230x65 |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 160mm |
| tires: | Conti Trail King | 60-622 | ShieldWall |
| travel frame: | 150mm |
| max. system weight: | 109kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 16900g |
| manufacturer item code: | 1230303103 | 1230303108 | 1230303113 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | KTM Bikes - Prowler |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 9008594468207, 9008594468214, 9008594468221 |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |