Do you remember the early days of mountain biking, when John Tomac shook up the racing scene with his mtb and drop bars and went from victory to victory? Those days are back! Because where does gravel begin and where does mountain biking end? Today it’s the gravel road, tomorrow it’s the singletrack. Enjoy the best of both worlds in one bicycle. Feel the sun, feel the wind, and experience your next gravel tour with the advantages of the X-MYROON mountain bike.
Whether on sandy trails or uneven terrain, this bicycle was designed for speed and control on any surface. Whether at the Leadville 100, a beach bike race, or your own personal gravel adventure—this bicycle is your perfect companion.
| Product Name: | KTM X-Myroon Elite - 29" Carbon Gravel Bike - 2026 - burnt orange (black) |
| Manufacturer: | KTM Bikes |
| Item Code: | KTM772694 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| spokes: | DT Champion 2.0 black |
| rims: | Ryde Rival26 | 32H | 622x26C |
| chain: | Shimano M6100-12 |
| cassette: | Shimano Deore M6100-12 |
| shifter: | Shimano 105 R7120/R7170 |
| rear derailleur: | Shimano GRX RX822-12 | SGS shadow+ |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano Deore M6100-12 |
| brakes: | Shimano RT54 CL 180 | Shimano RT54 CL | 160 mm |
| seat post model: | KTM TEAM | 27.2 | 400 |
| saddle: | Selle San Marco RND Manganes Rails |
| handle bar: | KTM COMP II Road | 440mm |
| stem: | KTM TEAM MTB | 7° |
| fork: | FOX 32 Float 29" Rhythm |
| headset: | Acros AICR internal | 1.1/8"-1.5" angle limit |
| frame: | Myroon 29" Carbon |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | KTM tape |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| ASTM: | Category 3 |
| tires: | Maxxis Rekon Race | EXO/TR | 57-622 |
| max. system weight: | 112kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Orange |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 11900g |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | KTM Bikes - X-Myroon |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| Manufacturer page: | https://www.ktm-bikes.at/de/ |