The all-new design makes the Rocky Mountain Altitude faster than ever before. Increased stiffness and a lower center of gravity have boosted performance. Its finely tuned suspension curve and concentrated suspension mass allow the bicycle to handle bumps efficiently, keeping the rear wheel in contact with the ground even under load. The linear suspension curve provides support with minimal unwanted movement or harshness. Medium to large impacts are effectively absorbed without compromising speed or control.
Each frame size is equipped with particular shock settings. Rocky Mountain uses three different rear triangle designs to optimally adjust the rear triangle length to the respective frame size. Bicycles with a Small frame size can thus be perfectly optimized for lighter riders.
The LC2R™ (Low Centre Counter Rotating) suspension design was first introduced on the Slayer 2006 and was subsequently featured on later Slayer models. In 2008, the design was adapted for the popular Flatline downhill bicycle and later applied to the Flatline World Cup models. Now LC2R™ is back—more refined than ever. The LC2R™ design delivers ride characteristics that balance kinematic variables to deliver the legendary Rocky Mountain ride feel. The finely tuned combination of anti-squat and a responsive, supportive suspension curve ensures maximum traction, comfort, and performance.
| Product Name: | Rocky Mountain ALTITUDE A30 Shimano - Mountainbike - 2026 - 29" - black / black |
| Manufacturer: | Rocky Mountain |
| Item Code: | RMO773081 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB, Enduro |
| hubs: | Shimano TC500 Boost |
| spokes: | 2.0 Stainless |
| rims: | WTB ST i30 TOUGH TCS 2.0 | 32H |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano Deore |
| shifter: | Shimano Deore |
| rear derailleur: | Shimano Deore |
| bottom bracket: | BSA 73 |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano Deore |
| brakes: | Shimano MT6120 |
| seat post model: | Tranz X +RAD1.0 Adjustable Dropper |
| saddle: | WTB Volt 142 |
| handle bar: | Rocky Mountain AM | 780mm Width | 38mm Rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 31.8 Clamp |
| stem: | Rocky Mountain 35 AM | 0° Rise |
| fork: | RockShox Zeb RC | 44mm Offset |
| headset: | FSA ZS56/66 Reach Adjust |
| frame: | FORM™ Alloy | RIDE-4™ Adjustable Geometry |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | ODI Elite Pro Lock On |
| shock: | Fox Float X Performance | 230x60mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 170mm |
| tires: | Maxxis Minion DHF 2.5" WT EXO / Maxxis Minion DHR II 2.4" WT EXO |
| travel frame: | 160mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | B0502 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Rocky Mountain - Altitude |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 770416013719, 770416013696 |
| Manufacturer page: | https://bikes.com/ |