All the competency and burliness of a full-sized trail bike in a junior-sized package. Available in three wheel sizes, the
| Product Name: | Rocky Mountain REAPER 20 Microshift - 20" Children's Mountainbike - 2026 - red / blue / black |
| Manufacturer: | Rocky Mountain |
| Item Code: | RMO773089 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | Shimano TC500 Boost |
| spokes: | 2.0 Stainless |
| rims: | WTB KOM Team i30 TCS 2.0 | 28H |
| chain: | KMC X9 |
| cassette: | SunRace CSM98 |
| shifter: | MicroShift Advent Short Reach |
| rear derailleur: | MicroShift Advent Super Short |
| chainring ratio: | 28 |
| crankset: | Rocky Mountain Microdrive 2PC |
| brakes: | Tektro HD-J2820 |
| seat post model: | Tranz X +RAD1.0 Adjustable Dropper |
| saddle: | Rocky Mountain Kids |
| handle bar: | Rocky Mountain Jr | 640mm Width | 25mm rise | 9° Backsweep | 5° Upsweep | 31.8 |
| stem: | Rocky Mountain 31.8 AM | 5° Rise |
| fork: | Manitou J Unit Comp |
| headset: | FSA Orbit NO.57B |
| frame: | FORM™ Alloy |
| Shifting System (Manufacturer): | microSHIFT |
| gear ratio: | 11-36 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 20" (406mm) |
| grips: | SDG Slater JR Lock On |
| shock: | RockShox Deluxe Select | 170x35mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 120mm |
| tires: | Kenda Regolith 20 x 2.4" |
| travel frame: | 130mm |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Red, Blue |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| manufacturer item code: | B0501OS1 |
| cable routing: | internal |
| Product Series: | Rocky Mountain - Reaper |
| Number of Gears: | 1 x 9 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 770416013672 |
| Manufacturer page: | https://bikes.com/ |