The vision of
Practical, handy and simply delicious: you can taste your
The
10 tablets (15 g) throughout the day.
In addition to a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | Dextro Energy* Kraftstoff* - Dextrose Tablets - 68g |
| Manufacturer: | Dextro Energy* |
| Item Code: | DEX296369 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Dextrose |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| Food version: | Chewable Tablets |
| content: | 68g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 68g |
| GTINs: | 4046802317409, 42295501, 42295518, 4046802317416 |
| Manufacturer page: | http://www.dextro-energy.de |
| List of Ingredients: | Dextrose (84%), maltodextrin, acidity regulator (calcium carbonate), acidifier (citric acid), natural orange flavor with other natural flavors, anti-caking agent (magnesium salts of fatty acids), thiamine, riboflavin, vitamin B6, vitamin B12, vitamin C, vitamin E, niacin, biotin, folic acid, pantothenic acid. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
*NRV = Nutrition Reference Value |
| List of Ingredients: | Dextrose (84 %), maltodextrin, acidity regulator (calcium carbonate), acidifier (citric acid), anti-caking agent (magnesium salts of fatty acids), natural flavor, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6, vitamin B12, vitamin C, vitamin E, niacin, biotin, folic acid, pantothenic acid. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
*NRV = Nutrition Reference Value |