DOT 5.1 fluid for hydraulic brake systems in a 250-ml package.
This brake fluid is suitable for all brakes designed for use with DOT fluids: SRAM, Avid, Formula (except Cura), Hope, Hayes.
Safety data sheet available on request.
| Product Name: | LIQUI MOLY DOT 5.1 Brake Fluid - 250ml |
| Manufacturer: | LIQUI MOLY |
| Item Code: | LQM772047 |
| activity: | Cycling |
| brake fluid: | DOT 5.1 |
| content: | 250ml |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 260g |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4100420211607, 4100420030925 |
| Manufacturer page: | http://www.liqui-moly.de |