| Product Name: | Shimano 105 HB-R7070 Front Hub - Centerlock - 12x100mm E-Thru - black |
| Manufacturer: | Shimano Parts |
| Item Code: | SHI397267 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| spoke bolt circle (left/right): | 44/44mm |
| Hub version: | Front Wheel |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 165g |
| manufacturer item code: | EHBR7070BL (32 spoke holes) EHBR7070AL (36 spoke holes) |
| Product Series: | Shimano - 105 |
| Number of Spoke Holes: | 32, 36 |
| GTINs: | 4524667885726, 4524667885689 |
| Manufacturer page: | http://www.shimano-europe.com/ |