| Product Name: | ultraSPORTS PERFORM ultraBar - Carbohydrate Protein Bar - 40x30g |
| Manufacturer: | ultraSPORTS |
| Item Code: | ULS130698 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Protein |
| Mode of nutrition: | Vegetarian, Palm oil free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | During |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 1200g |
| Model year: | 2026 |
| weight: | 30g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Manufacturer page: | http://www.ultra-sports.de/ |
| List of Ingredients: | 16% apricot fruit preparation (apple juice concentrate, apple puree concentrate, 2% apricot juice concentrate, citrus fiber, gelling agent: pectin; acidifier: citric acid; sugar cane fiber, natural flavor, antioxidant: ascorbic acid), marzipan (sugar, almonds, humectant: Sorbitol, invertase; invert sugar syrup, glucose syrup), cornflakes (corn semolina, sugar, barley malt, salt), invert sugar syrup, 11% whey product, glucose syrup, whole milk powder, 5% whey protein, milk protein, canola oil, wafers (potato starch, corn starch, emulsifier: Sunflower lecithin), sunflower protein, maltodextrin, sweet whey powder, milk caramel powder (sugar, skim milk powder), natural flavor, emulsifier: sunflower lecithin; acidifier: citric acid. May contain traces of peanuts, other nuts, wheat, oats and soy. |
| Nutritional Information: | Nutrition information per 100 g |