| Product Name: | Shimano DH-UR705-3D Hub Dynamo - Centerlock - 12x100mm - silver |
| Manufacturer: | Shimano Parts |
| Item Code: | SHI409645 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | Road Bike |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| spoke bolt circle (left/right): | 62/62mm |
| Hub version: | Front Wheel |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Silver |
| weight: | 477g |
| manufacturer item code: | EDHUR7053DBGS (32 spoke holes) EDHUR7053DAGS (36 spoke holes) |
| Number of Spoke Holes: | 32, 36 |
| GTINs: | 4524667880073, 4524667880097 |
| Manufacturer page: | http://www.shimano-europe.com/ |