Available as singles or doubles, the Dreamcatcher range of sleeping mats are the perfect size for Outwell® sleeping cabins and feature our FHF (Flat High-Flow) valve for easy inflation and quick deflation. What all models have in common is that the foam core has an ingenious wave shape that both ensures a high level of sleeping comfort and reduces the pack size of the mattress.
| Product Name: | Outwell Dreamcatcher Single Sleeping Pad 7,5 cm - Green |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL579719 |
| activity: | Outdoor |
| gender: | unisex |
| dimensions (l/w/h): | 1950/630/75mm |
| recommended body height: | 190cm |
| packing size (l/w/h): | 660/160/160mm |
| Season: | All Season |
| thermal resistance (R-value): | 6.6 |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 2200g |
| manufacturer item code: | 400020 |
| Sleeping pad version: | Sleeping pad |
| GTINs: | 5709388119377 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |