Due to the tight supply situation for individual components, bikes may sometimes be delivered with deviating equipment. However, any alternative components used will be of a corresponding quality to that of the original components.
1980s cycle couriers adopted the mountain bike for the urban jungle, with good reason – and CUBE have channelled that spirit of versatility into the new Reaction Hybrid Performance Allroad, so it's equally at home on a weekday commute or a weekend exploration. Bosch's powerful Performance Line motor and easy-shifting Shimano 9-speed gears keep you moving, and powerful Shimano hydraulic disc brakes ensure you can always stop safely, whatever the weather.
There's a 100mm suspension fork for tackling city potholes and rooty trails, and a comfy saddle and grips for day-long comfort. Fully equipped with mudguards, integrated lights and a kickstand.
| Product Name: | CUBE REACTION HYBRID Performance 625 Allroad - Electric Mountain Bike - 2023 - black / grey |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB593657 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | E-Bike, MTB |
| hubs: | Shimano HB-TX505 / Shimano FH-TX505 |
| rims: | Rodi Blackrock 23 |
| chain: | KMC X9 |
| cassette: | Shimano CS-HG201 |
| shifter: | Shimano SL-M3100-R |
| rear derailleur: | Shimano RD-M3100-SGS |
| chainring ratio: | 38 |
| crankset: | ACID E-Crank |
| brakes: | Shimano BR-MT200/UR300 | 180/180mm |
| seat post model: | CUBE Performance | 30.9mm |
| saddle: | Natural Fit Sequence |
| handle bar: | CUBE Rise Trail Bar Pro | 740mm |
| stem: | CUBE Performance E-MTB |
| fork: | SR Suntour NVX30 Coil |
| headset: | ACROS AZF-1031 |
| frame: | Aluminium Superlite | Gravity Casting |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-36 |
| Battery capacity: | 625Wh |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 625 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 27,5" / 650B (584mm), 29" (622mm) |
| bike special accessories: | Bosch 4A charger | fenders | Easy bell | kickstand |
| bike lights: | CUBE Shiny 50 Lux / ACID Mudguard Rear Light PRO-E |
| grips: | ACID React Pro |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | ACID PP MTB |
| tires: | Schwalbe Smart Sam | Active | 2.35" |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2023 |
| Color: | Black |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 25100g |
| manufacturer item code: | 633152 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | LED Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line Cruise Gen3 |
| Torque: | 75Nm |
| Product Series: | CUBE - Reaction Hybrid |
| GTINs: | 4054571396037, 4054571396044, 4054571396051, 4054571396068, 4054571396075, 4054571396020 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |