The Dartmoor Raptor MTB rim is a true all-rounder in the Gravity segment covering a wide range of applications from Enduro to Dirt Jump. The Tubeless Ready rim with pin joint construction features a wide profile for tire widths from 2.1" to 2.6" and knows to convince with its matte black anodized finish, too.
| Product Name: | Dartmoor Raptor Rim - MTB | 26" | Tubeless Ready - 32 Spoke Holes | matt black |
| Manufacturer: | Dartmoor Parts |
| Item Code: | DTM598825 |
| activity: | Cycling |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ERD - effective rim Ø: | 538mm |
| fitting tire dimensions: | 53-66mm |
| ETRTO: | 30-559 |
| eyelets: | none |
| rim width: | 35mm |
| inner profile width: | 30mm |
| rim profile height: | 19mm |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 540g |
| manufacturer item code: | DART-A22473 |
| Number of Spoke Holes: | 32 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5902891372523 |
| Manufacturer page: | http://dartmoor-bikes.com/ |