Sub9 Race Day is currently the sports drink from 226ERS that provides the most carbohydrates per dose. In order to assimilate 82 g of carbohydrates and 332 Kcal, attention has been paid to low osmolarity, using as main additives cyclodextrin and palatinose - carbohydrates of the latest generation that supply glycogen more efficiently. With each dose, approximately 1 g of BCAA is supplied in a ratio of 8:1:1 with additional leucine. The blend contains 230 mg of L-Carnitine derived from L-Carnitine L-Tartrate, which is a stabilized form of L-Carnitine. It has an absorption rate that is slightly higher than other forms of L-Carnitine. It contains 460 mg of sodium, which comes from sea salt. In hot temperatures with high humidity, additional sodium can be added in the form of capsules, using 1 g of sodium to one liter of water. Sub9 Race Day is suitable for vegans and is available as a single dose with a mild lemon flavor.
In training or competition from 500 ml/hour. To prepare, add a little water to the drinking bottle, dissolve the powder of the bag in it, shake well and then fill completely with water.
Food supplements must not be used as a substitute for a balanced and balanced diet. Do not exceed the recommended daily dose under any circumstances: 4 sachets. Keep out of reach of small children. Keep tightly closed in a cool, dry place.
| Product Name: | 226ERS Sub9 Race Day - Carbohydrate Beverage Powder - 87.5g |
| Manufacturer: | 226ERS |
| Item Code: | ERS617501 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Amino acids, Dextrose |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | During |
| results in ready to use: | 500ml |
| Food version: | Powder/Granules |
| content: | 87.5g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 87.5g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8436567353051 |
| Manufacturer page: | https://www.226ers.com |
| List of Ingredients: | Dextrine cyclique hautement ramifiée (Cluster dextrin®), Isomaltulose (PalatinoseTM)*, Natriumchlorid (Meersalz), L-Leucin, sofortige verzweigtkettige Aminosäuren 2:1:1 (L-Leucin, L-Isoleucin, L-Valin), Natürliches Aroma, L-Carnitin L-Tartat und Thiaminhydrochlorid (Vitamin B1). |
||||||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
*NRV = Nutrient Reference Values |