Chimpanzee Energy Chews are an energy gel alternative in the form of "gummy drops". The Chews are an easy-to-consume source of energy during physical activity and are made of 100% fruit. The Energy Chews are suitable for competitive athletes, cyclists, runners or triathletes. However, they can be consumed by anyone who needs a quick and high-quality source of energy.
One pack 15min. before activity. 1 pack of Energy Chews per hour during activity. Consume quickly after opening.
Dietary supplements should not be used as a substitute for a balanced and varied diet. Keep product out of reach of young children. Store at room temperature below 25°C, dry and protected from light. Not suitable for children under 3 years.
| Product Name: | Chimpanzee Energy Chews with Carbohydrates - 35g |
| Manufacturer: | Chimpanzee |
| Item Code: | CIP647694 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | During |
| nutrition type: | Gums |
| content: | 35g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 35g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 8594157874956, 8594157874963, 8594157874994, 8594157875007 |
| Manufacturer page: | http://www.chimpanzeebar.com/ |