No compromises and full throttle on all trails. The lightweight and aerodynamic
The external appearance shows the kinship of the
The layup was a particular challenge, because especially in the
A perfect craftsmanship guarantees a great product.
All production steps take place in-house, from the idea to the serial product. Thus, we can monitor the overall quality and produce safe products. According to our philosophy "functional lightweight construction" we know our products down to every single carbon fiber.
| Product Name: | bike ahead composites BITURBO GRAVEL AERO Carbon Front Wheel - Centerlock - 12x100mm |
| Manufacturer: | bike ahead composites |
| Item Code: | BAC652675 |
| activity: | Cycling |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| hubs: | DT Swiss Technology |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| axle standard: | 12x100mm (FW) |
| Wheel version: | Front Wheel, Front Wheel 600-800g, System Wheel |
| braking system: | Centerlock/AFS |
| tire type: | Wire Bead Tire, Folding Tire, Tubeless Ready |
| ETRTO: | 26-622 |
| rim width: | 31mm |
| inner profile width: | 26mm |
| rim profile height: | 39.5mm |
| max. system weight: | 95kg |
| wheel special features: | 3-/4-/5-/6-Spoke |
| Model year: | 2024 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 620g |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 4262370732332 |
| Manufacturer page: | http://bike-ahead-composites.de/ |