Two years of development, the essence of 30 years of racing experience and the expert knowledge of over 50 years of tire production are in the Signature tire of Greg Minnaar. Named after the hunting spear of the Zulu people from Greg Minnaar's native South Africa, the
| Product Name: | Maxxis Assegai Wire Bead Tire - Dual | DH TR | WT - 29x2.50" |
| Manufacturer: | Maxxis |
| Item Code: | MXS657286 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB, Enduro, Freeride |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.4bar |
| ETRTO: | 63-622 |
| carcass density: | 60TPI/EPI |
| tire width: | 2.50" |
| puncture protection: | DownHill Casing TR |
| tire compound: | Dual Compound |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 1570g |
| manufacturer item code: | 1325 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Maxxis - Assegai |
| GTINs: | 4717784041865 |
| Manufacturer page: | http://maxxistires.de/ |