Energy gel based on simple and complex carbohydrates with different release rates, with D-Ribose and Isomaltulose Palatinose™ (with low glycemic index) for a continuous and gradual energy supply.
Take 1 sachet (25 ml) per day, immediately before or during training.
The product should be taken as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Do not exceed the recommended daily dose. Keep out of the reach of small children. Store in a cool and dry place. The product should not be exposed to heat sources or direct sunlight. Dispose of the packaging in an environmentally friendly manner after use.
| Product Name: | NAMEDSPORT Sport Gel - Carbohydrate Gel - 8x25ml |
| Manufacturer: | NAMEDSPORT |
| Item Code: | NMS669868 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Caffeine / Guarana |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Nut free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| nutrition type: | Gels |
| content: | 200ml |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| List of Ingredients: | Water, Maltodextrin (from corn starch), isomaltulose*, Dextrose, Fructose, Flavorings, D-ribose, Acidi er: malic acid; Preservative: potassium sorbate. *Isomaltulose is a source of glucose and fructose. |
| Nutritional Information: | Nutritional facts per 100 ml D-Ribose: 0.83 g |
| List of Ingredients: | Water, Maltodextrin, Isomaltulose*, Fructose, Dextrose, Flavoring, D-Ribose, Acidiffer: Malic Acid, Caffeine, Preservative: potassium sorbate. *Isomaltulose is a source of glucose and fructose. |
| Nutritional Information: | Nutritional facts per 100 ml D-Ribose: 0.83 g |
| Caffeine: |
200 mg per 100 ml High caffeine content. Not recommended for children and pregnant or breastfeeding women. |