From zipping across town to tackling mountain passes you've never ridden before, the
Finally, CUBE selected an easily adjustable
| Product Name: | CUBE KATHMANDU EXC - Women Touring Bike - 2025 - grey / black |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB698296 |
| activity: | Cycling |
| gender: | women |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | Trekking |
| hubs: | Shimano DH-UR700-3D | Hub Dynamo / Shimano FH-TC500-HM |
| rims: | CUBE EX25 |
| chain: | KMC xGlide |
| cassette: | Shimano Cues CS-LG700 |
| shifter: | Shimano Cues SL-U6000 |
| rear derailleur: | Shimano Cues RD-U8020-SGS |
| front derailleur: | Shimano Cues FD-U6010 |
| bottom bracket: | Shimano BB-MT501 | 68mm BSA |
| chainring ratio: | 46-32 |
| crankset: | Shimano Cues FC-U6010 |
| brakes: | Shimano BR-MT200/UR300 | 180/160mm |
| seat post model: | CUBE Performance |
| saddle: | ACID Sequence Pro 160 |
| handle bar: | CUBE Comfort Trail Bar | 680mm |
| stem: | CUBE Performance Pro |
| fork: | SR Suntour NCX E RL Air T |
| headset: | VP Integrated |
| frame: | Aluminium Superlite |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-45 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | rear rack | fenders | kickstand | Easy bell |
| bike lights: | CUBE IQ-XS-Friendly N plus / ACID Mudguard Rear Light PRO-D |
| grips: | ACID Travel Comfort |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 60mm |
| pedals: | CUBE PP MTB |
| tires: | Continental Pure Contact | 47x622 |
| max tire width: | 48mm |
| max. system weight: | 140kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 15900g |
| manufacturer item code: | 862401 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Kathmandu |
| Number of Gears: | 2 x 11 |
| Frame Shape: | Trapeze |
| GTINs: | 4054571477132, 4054571477149, 4054571477156 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |