Light, fast, tough, fun – just like the little mountain biker in your life. The CUBE Reaction 240 Pro has everything they need to explore their limits, and nothing they don't. The full carbon fork with thru axle is light and comfortable.
Wide-ranging Shimano Cues 1x10 gears have the range to tackle any trail. Powerful disc brakes with Schwalbe tyres – just like on CUBE's full-size mountain bikes – are extra reassuring. And contact points designed for junior proportions ensure that your young rider is comfortable and in full control, all the time.
| Product Name: | CUBE REACTION 240 Pro - 24" Children's Mountainbike - 2026 - black / blue / red |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB698349 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| hubs: | CUBE Aluminium |
| rims: | Newmen Evolution X.A.25 |
| chain: | KMC xGlide |
| cassette: | Shimano Cues CS-LG300 |
| shifter: | Shimano Cues SL-U6000 |
| rear derailleur: | Shimano Cues RD-U6000-GS |
| bottom bracket: | Prowheel BSA PW-MB68 |
| chainring ratio: | 30 |
| crankset: | CUBE AR SLT |
| brakes: | Tektro HD-M275 | 160/160mm |
| seat post model: | CUBE Performance |
| saddle: | CUBE Kid |
| handle bar: | CUBE KIDS | 590mm |
| stem: | CUBE Aluminium Lite |
| fork: | CUBE Kids Carbon |
| headset: | CUBE A-Headset |
| frame: | Aluminium Lite 6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-48 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| recommended body height: | 118-136cm |
| age recommendation: | 7 - 9 |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| grips: | Natural Fit Kids |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Schwalbe Rocket Ron Kevlar | 2.1" |
| max. system weight: | 80kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 9000g |
| manufacturer item code: | 852200 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Reaction |
| Number of Gears: | 1 x 10 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571474223 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |