The pace stage V sets new standards in style and performance. Rapid shifts between light and shadow? No problem. The photochromic uvex variomatic® lenses adjust automatically to changing light conditions in a matter of seconds. Plus, uvex supravision® lens technology with an anti-fog coating guarantees maximum fog-free vision. On top of that: 100% protection against UVA, UVB, and UVC rays. And when it comes to comfort, the uvex pace stage V makes no compromises: Individually adjustable nose pads ensure a comfortable, secure fit during fast movements.
| Product Name: | Uvex pace stage V Glasses - black matt/mirror blue |
| Manufacturer: | Uvex |
| Item Code: | UVX707904 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| usage bikesport: | Road Bike |
| Eyewear Style: | Frameless, Mono lens glasses |
| lens properties: | photochromic, mirrored, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 1 - bad weather, Category 2 - medium, Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonate |
| light transmission: | 16-69% |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 25g |
| manufacturer item code: | S5330832204 |
| Glasses Width: | 150mm |
| Temple Length: | 130mm |
| Glass width: | 145mm |
| Bridge Width: | 17mm |
| Lens height: | 60mm |
| GTINs: | 4043197382746 |
| Manufacturer page: | http://www.uvex-sports.de/ |