The
The
| Product Name: | Orbea MX 20 TEAM - 20" Kids Bike - 2025 - Moondust Blue - Red (matt) |
| Manufacturer: | Orbea Bikes |
| Item Code: | OEA708008 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| chain: | KMC X8 |
| cassette: | Shimano CS-HG400 | 8-speed |
| shifter: | Shimano SL-M315 |
| rear derailleur: | Shimano Acera M3020 | 8-speed |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Extra light | 127mm | w/Chainguard |
| brakes: | Clarks M2 Hydraulic Disc | w/Kids Lever |
| wheels: | Alloy 20" | 36 H |
| seat post model: | Alloy | 27.2x250mm | Offset 0 |
| saddle: | DDK D2005 | 237x141mm |
| fork: | Orbea MX 20 6061 Aluminum 2021 | 100x9 mm QR | Post Mount Disc |
| headset: | VP-Z104PD 1-1/8" Semi-Cartridge |
| frame: | Orbea MX 20 6061 Aluminum 2024 | 135x9 mm QR | V-Brake + IS Disc Mount | Internal Cable Routing | Central kickstand compatible | removable hanger | Fender and Carrier ready |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-40 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| age recommendation: | 4 - 7 |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 20" (406mm) |
| bike special accessories: | Mudguard Orbea Custom | Orbea OC chainguide |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | VP-229 Black with reflectors |
| tires: | Kenda Booster K1277 | 20x2.20" | 30TPI |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue |
| fork construction: | Rigid Fork |
| manufacturer item code: | R004 |
| cable routing: | external |
| Product Series: | Orbea - MX |
| Number of Gears: | 1 x 8 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 8434446582387 |
| Manufacturer page: | https://www.orbea.com/ |