Shimano bottom bracket for all SLX, XT and Hollowtech II cranks. Includes bottom bracket housing complete with bearing shells left and right.
For 89.5 or 92mm housing widths. A 2.5mm spacer ring (spacer) is included in the scope of delivery.
Housing width: 89.5/92 mm
Material: Plastic
Note: The item is supplied without original packaging.
| Product Name: | Shimano SM-BB71-41A Bottom Bracket Pressfit for Hollowtech II - PF41-89.5/92-24 - Special Offer |
| Manufacturer: | Shimano Parts |
| Item Code: | SHI709489 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | MTB |
| bottom bracket type: | Pressfit |
| bottom bracket axle profile: | 24mm Hollow Shaft |
| bottom bracket case width: | 89.5 mm, 92 mm |
| bottom bracket construction: | Bottom Bracket Cups |
| Model year: | 2024 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| weight: | 72g |
| Manufacturer page: | http://www.shimano-europe.com/ |