Precision engineered to perform at your highest level. Born from the collaboration with
Specified with aero and low stack
The ultra wide fork legs are unlike anything else seen in the peloton and help keep turbulent air, created by the front wheel, away from the frame.
The aesthetic simplicity and innovative functionality of the integrated cockpit is the epitome of Swiss engineering and design. ICS keeps shifter wires and brake lines in their place: out of sight.
BMC call it the
The new seatpost is slimmer, deeper, more compliant, and lighter than ever. With the new seatpost clamp mechanism now easier to access and maintain, including an integrated number plate holder making it the smartest way to get race-ready.
| Product Name: | BMC TEAMMACHINE R 01 ONE - Carbon Roadbike - 2026 - carbon / neon red |
| Manufacturer: | BMC Bikes |
| Item Code: | BMC709568 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | SRAM RED | CN-RED-E1 |
| cassette: | SRAM RED | CS-XG-1290-E1 |
| shifter: | SRAM RED AXS | ED-RED-E1 |
| rear derailleur: | SRAM RED AXS | RD-RED-E-E1 |
| front derailleur: | SRAM RED AXS | FD-RED-E-E1 |
| bottom bracket: | SRAM Press Fit DUB |
| chainring ratio: | 48-35 |
| crankset: | SRAM RED AXS | FC-RED-P-E1 | Powermeter |
| brakes: | SRAM RED AXS | ED-RED-E1 | 160/160mm |
| wheels: | DT Swiss ARC 1100 DICUT | 65mm |
| seat post model: | Teammachine R 01 Premium Carbon |
| saddle: | Selle Italia SLR Boost Superflow |
| handle bar: | ICS Carbon Aero | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| stem: | ICS Carbon Aero | One-Piece Full Carbon Cockpit |
| fork: | Teammachine R 01 Premium Carbon |
| frame: | Teammachine R 01 Premium Carbon | Aerocore Design |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-33 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger | Aerocore Bottle Cages | Computer mount for Garmin and Wahoo |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| ASTM: | Category 1 |
| tires: | Pirelli P Zero Race TLR RS | Tubeless | 26mm |
| max tire width: | 30mm |
| max. system weight: | 110kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| cable routing: | fully integrated |
| Product Series: | BMC - Teammachine |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 7630906521298, 7630906521281, 7630906521274, 7630906521267 |
| Manufacturer page: | http://www.bmc-switzerland.com |