For years, professional athletes who relied heavily on energy bars for training and competition complained that the bars they ate were too dry and hard to chew, sat like bricks in their bellies and guts, and just didn't taste good. Skratch Labs took this feedback and set themselves the challenge of developing something better and helping athletes get better. The result? The Energy Bar Sport Fuel.
Eat when hungry. Do not eat if not hungry. Repeat if necessary.
The product should be consumed as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. Store in a cool and dry place.
| Product Name: | Skratch Labs Energy Bar Sport Fuel - Carbohydrate Bar - 50g |
| Manufacturer: | Skratch Labs |
| Item Code: | SKL710118 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates, Vitamins / Minerals, Magnesium |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Palm oil free, Soya free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During, After |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 50g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 50g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 860011499954, 858690007478, 858690007461, 860011499947, 859943003124, 858690007300, 858690007270, 859943003117 |
| Manufacturer page: | www.skratchlabs.eu |
| List of Ingredients: | Almond butter, oats, tapioca syrup, coconut nectar, raisins, tapioca syrup, vegetable glycerine (E422), brown rice potato chips, quinoa potato chips, oat flour, cinnamon, sorghum flakes, sunflower lecithin (E322), salt. |
| Nutritional Information: | The nutritional informations refer to 100 g:
|