The Terrebonne Joggers are lightweight, functional trousers designed for the trail: the waistband and ankle cuffs are comfortable, they’re breathable, dry quickly, and offer some weather protection thanks to a durable water repellent (DWR) impregnation made without the use of PFAS. Perfect for the trail, bouldering, or yoga.
Their supple, quick-drying, and highly functional stretch ripstop is so lightweight and packable that the trousers can be stowed in their own back pocket. But of course, you’d rather wear them in public—and they feature a slim, athletic jogger cut with stretch fabric at the waistband and ankles. The knee area is cut for ease of movement, a cord strap adjusts the waistband, and two open front bags plus a zippered back bag on the right side provide space for essentials. Features a reflective logo and DWR (durable water repellent) finish.
Material
main fabric: 100% polyester
waistband/cuffs: 90% polyester, 10% elastane
| Product Name: | Patagonia Terrebonne Joggers Men - Black |
| Manufacturer: | Patagonia |
| Item Code: | PAT710757 |
| Material: | main fabric: 100% polyester waistband/cuffs: 90% polyester, 10% elastane |
| compression: | no |
| seatpad: | no |
| activity: | Outdoor, Fitness, Hiking |
| gender: | men |
| sun protection: | 40 |
| textile fabric: | Synthetics, Recycled Fabrics |
| number of pockets: | 3 |
| washability: | 30°C, do not bleach |
| Season: | All Season |
| fit: | regular |
| inseam length: | 76cm |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 170g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 198077091936, 198077091912, 198077091899, 198077091950, 198077091998 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer Patagonia.
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany | 42 | 44 / 46 | 48 | 50 / 52 | 54 | 56 |
| US | 28 | 30 - 31 | 32 - 33 | 34 - 35 | 36 | 38 |
| B. chest (cm) | 86 - 89 | 89 - 94 | 96 - 101 | 106 - 111 | 117 - 122 | 127 - 132 |
| C. waist (cm) | 71 | 74 - 76 | 79 - 84 | 86 - 91 | 93 - 99 | 102 - 107 |
| D. hips (cm) | 86 | 94 | 99 | 102 | 114 | 122 |
| G. arm (from neck center) (cm) | 81 | 84 | 86 | 89 | 91 | 94 |
International XS Germany 42 US 28
International S Germany 44 / 46 US 30 - 31
International M Germany 48 US 32 - 33
International L Germany 50 / 52 US 34 - 35
International XL Germany 54 US 36
International XXL Germany 56 US 38
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inch | 28 | 29 - 30 | 31 - 33 | 34 - 36 | 38 - 40 | 42 - 44 |
| C. waist (cm) | 74 | 76 - 79 | 81 - 86 | 89 - 94 | 99 - 104 | 109 - 114 |
| D. hips (cm) | 89 | 91 - 94 | 96 - 101 | 104 - 109 | 114 - 119 | 124 - 130 |
| E. inseam (cm) | 79 | 79 | 81 | 84 | 84 | 84 |
| E. inseam (short) (cm) | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 |
| E. inseam (regular) (cm) | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 |
| F. outseam (long) (cm) | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 |
International XS Inch 28
International S Inch 29 - 30
International M Inch 31 - 33
International L Inch 34 - 36
International XL Inch 38 - 40
International XXL Inch 42 - 44
| International | XS | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|---|
| US | 0 - 2 | 4 - 6 | 8 - 10 | 12 - 14 | 16 - 18 |
| B. chest (cm) | 81 - 84 | 86 - 89 | 91 - 94 | 98 - 102 | 107 - 112 |
| C. waist (cm) | 65 - 68 | 70 - 72 | 75 - 77 | 81 - 85 | 90 - 95 |
| D. hips (cm) | 88 - 90 | 93 - 95 | 99 - 102 | 105 - 109 | 114 - 119 |
| E. inseam (cm) | 79 | 81 | 81 | 81 | 81 |
| E. inseam (short) (cm) | 76 | 76 | 76 | 76 | 76 |
| E. inseam (regular) (cm) | 81 | 81 | 81 | 81 | 81 |
| E. inseam (long) (cm) | 86 | 86 | 86 | 86 | 86 |
International XS US 0 - 2
International S US 4 - 6
International M US 8 - 10
International L US 12 - 14
International XL US 16 - 18
| International | XXS | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 3 - 4 | 5 - 6 | 7 - 8 | 10 | 12 | 14 | 16 - 18 |
| A. body height (cm) | 96 - 104 | 112 - 118 | 126 - 132 | 141 | 148.5 | 156 | 163 - 169 |
| B. chest (cm) | 53 - 56 | 58 - 61 | 65 - 67 | 70 | 72.5 | 77.5 | 81 - 85 |
| C. waist (cm) | 52 - 53 | 57 - 58 | 59.5 - 62 | 65 | 67 | 71 | 74.5 - 79 |
International XXS US 3 - 4
International XS US 5 - 6
International S US 7 - 8
International M US 10
International L US 12
International XL US 14
International XXL US 16 - 18
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 5 - 6 | 7 - 8 | 10 | 12 | 14 | 16 - 18 |
| B. chest (cm) | 58 - 61 | 65 - 67 | 70 | 72 | 77 | 81 - 85 |
| C. waist (cm) | 57 - 58 | 60 - 62 | 65 | 67 | 71 | 75 - 79 |
| A. body height (cm) | 112 - 118 | 126 - 132 | 141 | 149 | 156 | 163 - 169 |
International XS US 5 - 6
International S US 7 - 8
International M US 10
International L US 12
International XL US 14
International XXL US 16 - 18
| International | XS | S | M | L | XL | XXL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| US | 5 - 6 | 7 - 8 | 10 | 12 | 14 | 16 - 18 |
| B. chest (cm) | 50 - 61 | 66 - 68 | 72.5 | 76 | 78 | 85 - 89 |
| C. waist (cm) | 56 | 60 - 62 | 63.5 | 66 | 71 | 75 - 78 |
| A. body height (cm) | 112 - 118 | 132 - 136 | 140 | 147 | 155 | 164 |
International XS US 5 - 6
International S US 7 - 8
International M US 10
International L US 12
International XL US 14
International XXL US 16 - 18
| International | 0 - 3M | 3 - 6M | 6 - 12M | 12 - 18M | 18 - 24M | 2J | 3J | 4J | 5J |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A. body height (cm) | 53 - 61 | 64 - 69 | 71 - 79 | 79 - 84 | 84 - 89 | 89 - 96 | 97 - 103 | 104 - 110 | 111 |
International 0 - 3M
International 3 - 6M
International 6 - 12M
International 12 - 18M
International 18 - 24M
International 2J
International 3J
International 4J
International 5J