Fingerless ultra cycling gloves for summer with the advanced shock-absorbing performance of Elastic Interface® palm padding.
Material
Backhand: 73% polyamide, 27% elastane
Palm: 60% polyurethane, 30% polyamide, 10% elastane
Thumb: 92% polyester, 8% elastane
| Product Name: | PEdALED Odyssey Elastic Interface® Cycling Gloves - Black |
| Manufacturer: | PEdALED |
| Item Code: | PDD720036 |
| Material: | Backhand: 73% polyamide, 27% elastane Palm: 60% polyurethane, 30% polyamide, 10% elastane Thumb: 92% polyester, 8% elastane |
| compression: | no |
| glove protection: | no |
| activity: | Cycling |
| gender: | unisex |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| textile fabric: | Synthetics |
| washability: | 30°C, no dryer, no frabic softeners, do not bleach |
| Season: | Summer |
| temperature range: | +35°C / +15°C |
| glove version: | Short finger, padded |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Black |
| weight: | 28g |
| GTINs: | 8021890631084, 8021890620705, 8021890631077, 8021890631091 |
In the following tables you will find information on the dress sizes of the manufacturer PEdALED .
| Europe | S | M | L | XL |
|---|---|---|---|---|
| A. hand circumference (cm) | 19 | 21 | 23 | 25 |
| B. hand length (cm) | 18 | 20 | 22 | 24 |
Europe S
Europe M
Europe L
Europe XL