The Whitby Beach Shelter is easy to set up and provides instant shade and UPF 50+ UV protection. The corner pockets can be filled with sand for extra stability and the plastic sand pegs ensure a secure footing on loose ground. Mesh pockets provide practical storage space.
Outtex®
Outtex® - uses the latest achievements in textile technology.
Fiberglass poles
Durable fiberglass poles - hollow and therefore flexible poles reduce weight.
Outwell Sewn-in Ground System
A sewn-in groundsheet keeps draughts, insects, dirt and water out of the tent. If the groundsheet is firmly integrated into the tent, it offers all-weather protection from floor to ceiling.
Outwell Guyline Retainer System
The simple, effective and ingenious system prevents guylines from getting tangled when packing.
Carry bag
Bag with straps for transporting the packed tent over short distances.
| Product Name: | Outwell Whitby Beach Shelter - cream white |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL721340 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Composite |
| dimensions (l/w/h): | 2000/1650/1250mm |
| packing size (l/w/h): | 500/90/90mm |
| Number of persons: | 2 |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White, Beige |
| weight: | 2300g |
| manufacturer item code: | 111456 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388144102 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |