Discover effortless comfort with the Outwell Daytona Air, which is equipped with the One-Go inflation system for easy pitching. One valve inflates the entire tent. Perfect for couples and young families, this stylish parallel-mounted freestanding awning provides extra leisure and sleeping space. Enjoy the stability and practical versatility of the air tube construction.
Rainproof canopies over front and rear doors provide easy access and ample sheltered ventilation, even in bad weather. A firmly sewn tent floor and additional mosquito net doors behind both main entrances protect against annoying insects. Two additional entrances in the bus tent airlock allow quick access to the bus or tent, even in bad weather.
Outtex® 3000 Select
Outtex® 3000 Select is a hard-wearing, high-quality material made from pure polyester and offers all the essential features campers expect for everyday life on the campsite. It is flame-retardant and has a PU coating that provides a water column of 3,000 mm.
Flame retardant
Material complies with the latest guidelines for tent materials
Double seams sealed
Additional protection for all seams, the adhesive tape prevents water from penetrating.
Aerodynamic storm protection 10
The aerodynamic design of the tents with hidden poles ensures that the entire tent remains stable in all weathers. Wind force 10 on the Beaufort scale corresponds to strong winds with a speed of 89-102 km/h.
Outwell One Air System
The entire air tube frame can be inflated and deflated via a single valve.
Double piping
Provides a matching option for all motorhome awnings.
Outwell Sewn-in Ground System
A sewn-in groundsheet keeps draughts, insects, dirt and water out of the tent. If the groundsheet is firmly integrated into the tent, it offers all-weather protection from floor to ceiling.
Screenhouse gauze doors
At least three zippable mosquito doors that ensure perfect ventilation when the entrances are open and still provide protection against insects.
Tinted windows
Tinted windows that offer protection from the sun and also provide privacy.
Curtains with fixed points
Curtains with fixed points conveniently placed at each window. Flexible system depending on how much daylight you want in your tent.
Outwell HookTrack System
Strategically placed rails make it possible to attach special hooks to which cables and lightweight accessories can be attached.
Outwell Guyline Retainer System
The simple, effective and ingenious system prevents guylines from tangling when packing.
Cable grommet
Cable duct with zipper, with the help of which a power cable can be safely routed through the tent.
Dry zipper
Sealed zipper seams prevent the ingress of water.
Outwell Lite Pegging System
Simple and effective color coding ensures that the correct peg is quickly positioned and used in the correct loop for reliable stability - grey plastic peg at the corners of the tent, neon plastic peg for guy lines and metal pegs for general pegging.
Air pump included in the scope of delivery
All tents with Air Tube technology are supplied with an easy-to-install, extremely efficient and powerful hand pump. This allows the inflatable tents to be inflated in no time at all.
Carrying bag
Bag with straps for transporting the packed tent over short distances.
| Product Name: | Outwell Daytona Air Vehicle Awning - grey |
| Manufacturer: | Outwell |
| Item Code: | OWL721358 |
| activity: | Outdoor |
| dimensions (l/w/h): | 2500/2250/2050mm |
| packing size (l/w/h): | 830/380/420mm |
| water column: | 3000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Camping |
| Tent construction: | Dome |
| entrances: | 3 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey |
| weight: | 16500g |
| manufacturer item code: | 111501 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388145208 |
| Manufacturer page: | http://www.outwell.com/de-DE |