The Cress 1 PRO in a sloping tunnel design with side entrance is quick to pitch and not only offers a stable and comfortable sleeping area with increased internal height for one person, but also takes up little space and weight. As with all Robens performance tunnel tents, the pole channel is closed at one end to make it easier to insert the poles. The slightly offset inner tent increases the storage space in the entrance area, while the curved aluminum poles increase headroom. Ventilation channels at both ends provide more air circulation and minimize condensation.
| Product Name: | Robens Cress 2 Pro Zelt - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721420 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| material: | Composite |
| packing size (l/w/h): | 460/120/120mm |
| water column: | 6000mm |
| Tent / Tarp / Hammock purpose: | Trekking |
| Tent construction: | Tunnel |
| Number of persons: | 2 |
| tent minimum weight: | 1800g |
| tent maximum weight: | 2300g |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 2300g |
| manufacturer item code: | 130398 |
| Weight Source: | BIKE24 |
| GTINs: | 5709388145147 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |