The Lago Flex 4 is a versatile tent that offers ultimate comfort. With front and rear entrances with adjustable doors, you can enter the tent without the risk of rain entering the tent. The tent has headroom inside, which increases the overall comfort. The doors can be converted into a covered area with additional poles for extra protection. The extended vestibule is perfect for storing gear, cooking and eating. The inner tent features mesh panels for ventilation, organizer pockets inside and at the front and a lantern hook. Color-coded aluminum poles and pole channels ensure easy setup, while the adjustable pegs with sturdy aluminum buckles provide secure anchoring.
| Product Name: | Robens Lago Flex 4 Tent - Green |
| Manufacturer: | Robens |
| Item Code: | ROB721430 |
| activity: | Outdoor |
| packing size (l/w/h): | 550/210/210mm |
| water column: | 6000mm |
| Tent construction: | Dome |
| Number of persons: | 4 |
| entrances: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| weight: | 6200g |
| manufacturer item code: | 130417 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5709388145031 |
| Manufacturer page: | http://www.robens.de/ |