Don't confuse the Titan Cup 450ml with an ordinary coffee mug. This versatile, ultra-lightweight cup can also be used as a small saucepan. A removable silicone lip guard protects your mouth from hot titanium (please remove it before using the cup on the stove). The internal scales make measuring liquids quick and easy, and the silicone-coated folding handles are comfortable to hold. Plus, the entire Titan cookware collection can be used together with a stove, so you can easily put together your ideal cooking setup.
| Product Name: | MSR Titan™ Cup - 450ml |
| Manufacturer: | MSR |
| Item Code: | MSR721548 |
| activity: | Outdoor |
| material: | Titanium |
| dimensions (l/w/h): | 91/91/91mm |
| Volume: | 0.45l |
| cookware version: | Mugs and Cups |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Grey, Metallic |
| weight: | 70g |
| manufacturer item code: | 13847 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 40818138472 |
| Manufacturer page: | https://www.msrgear.com/ |