The Benno studded snow tire has anti-rust steel studs with tungsten carbide tips that provide the necessary extra grip on icy surfaces.
| Product Name: | Benno Bikes Studded Snow Winter Wire Bead Tire - 26 x 2.35" - black |
| Manufacturer: | Benno Bikes Equipment |
| Item Code: | BBE722407 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike |
| wheel size: | 26" (559mm) |
| tire type: | Wire Bead Tire |
| Air pressure: | 3.1bar |
| ETRTO: | 60-559 |
| Tire properties: | Spikes |
| carcass density: | 60TPI/EPI |
| tire width: | 2.35" |
| spike count: | 306 |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| manufacturer item code: | P9008 |
| Weight Limit (per tire): | 90kg |
| GTINs: | 810076256740 |
| Manufacturer page: | https://www.bennobikes.com/ |