Before and during workout. Do not consume more than 8 bars per day.
Do not exceed the recommended daily intake. Food supplements should not be used as a substitute for a balanced diet and healthy lifestyle. Store in a cool dry place. Keep out of reach of children.
| Product Name: | Styrkr BAR50 Apple, Cinnamon & Caramel Energy Bar - 67g |
| Manufacturer: | Styrkr |
| Item Code: | SYR723611 |
| Organic: | No |
| activity: | Nutrition |
| Food properties: | Carbohydrates |
| Mode of nutrition: | Vegan, Vegetarian, Lactose-free, Gluten-free, Palm oil free |
| taste: | Sweet |
| after/during/before: | Before, During |
| nutrition type: | Bar |
| content: | 67g |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| weight: | 67g |
| Weight Source: | Manufacturer |
| GTINs: | 5060705659526, 5060705659557 |
| Manufacturer page: | https://eu.styrkr.com/ |
| List of Ingredients: | Glucose Syrup, Rice Crispies (20%)(Rice Flour, Rice Bran, Sugar, Rice Extract), Sultanas (Sultanas, Sunflower Oil), Vegan Caramel (16%)(Sugar, Glucose Syrup, Water, Vegetable Fat (Shea), Golden Syrup (Partially Inverted Refiners Syrup), Faba Bean Flour, Caramelised Sugar, Salt, Emulsifiers (Mono- and Diglycerides of Fatty Acids, Rapeseed Lecithin), Natural Flavoring), Golden Syrup (Partially Inverted Sugar Syrup), Vegetable Oil (Rapeseed), Sugar, Humectant (Glycerol), Dehydrated Apple (3%), Gelling Agent (Agar), Salt, Vanilla Flavoring, Emulsifier (SOYA Lecithin), Ground Cinnamon (0.39%). Made in a facility that handles Milk, Egg, Nuts, Peanuts, Sulphites and Sesame. |
|||||||||||||||||||||||||||
| Nutritional Information: |
|