The DELTA glasses are inspired by models from the 80s and 90s.
The material of the frame is Tr90, made of nylon and carbon fiber, organically compatible and safe for the skin, even after prolonged use. It is 20% lighter than other conventional materials and offers more protection in the event of falls and tensile forces. It offers high elasticity without deformation when exposed to high temperatures.
The goggles allow perfect vision when looking from the pedals to the road. This particular aspect allows the athlete to concentrate undisturbed on his performance. The temples are strong and guarantee a firm fit even in the event of impacts or sudden head movements.
VZUM™ F-Lens BEETLE
Photochromatic lens. Guarantees excellent vision and protection, both in poor and intense light conditions.
Activation tint from LOW YELLOW to BEETLE. Mirrored coating.
| Product Name: | ALBA Delta Glasses - White / VZUM F-LENS BEETLE |
| Manufacturer: | Alba Optics |
| Item Code: | ABO725818 |
| Weight Source: | Manufacturer |
| activity: | Cycling, Run, Leisure |
| gender: | unisex |
| material: | Composite |
| Eyewear Style: | Half frame, Mono lens glasses |
| lens properties: | photochromic, mirrored, changeable lenses, Anti Fog Lenses, UV Protection |
| For lighting conditons: | Category 1 - bad weather, Category 2 - medium, Category 3 - bright |
| lens material: | Polycarbonate |
| light transmission: | 14-64% |
| Model year: | 2025 |
| Collection: | Full year |
| Color: | White |
| weight: | 26g |
| Glasses Width: | 146mm |
| Temple Length: | 120mm |
| Bridge Width: | 32mm |
| Lens height: | 60mm |
| GTINs: | 8053806714840 |
| Manufacturer page: | http://albaoptics.cc/ |