The suspension-equipped COADY 24 FS is particularly rugged and ideal for kids who like to push their limits. Its proven RST suspension fork can handle even rough impacts and ensures safe riding maneuvers. All components are perfectly tailored to body sizes between 128 and 155 centimeters: thanks to the extra-narrow bottom bracket, the robust 8-speed derailleur, and powerful V-brakes, it offers kids perfect handling and tons of riding fun.
In addition to the uses specified for Categories 1 and 2, bikes in this category may also be ridden on rougher terrain and on routes that require good riding skills. Jumps and drops may have a maximum height of 60 cm.
Unique advantages of
What sets
| Product Name: | Eightshot COADY 24 FS - 24" Kid´s Mountain Bike - 2026 - green |
| Manufacturer: | Eightshot |
| Item Code: | EIG738064 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| usage bikesport: | MTB |
| rims: | EIGHTSHOT 24-32h |
| cassette: | 8-speed |
| shifter: | 8-speed |
| rear derailleur: | 8-speed |
| chainring ratio: | 28 |
| crankset: | 140mm |
| brakes: | V-Brake (front & rear) |
| saddle: | EIGHTSHOT SEAT | 231mm x 140mm |
| handle bar: | 580 mm width |
| stem: | 60 mm length |
| fork: | RST CAPA T24 | Soft Spring |
| frame: | SLT® Straight-Line-Tubing AL 6061-T6 |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| recommended body height: | 128-155cm |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 50mm |
| tires: | KENDA Booster | 24" x 2,2" |
| brake actuation: | Mechanical |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Green |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 11000g |
| manufacturer item code: | 00007041 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Eightshot - Coady 24 |
| Number of Gears: | 1 x 8 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4015731070419 |
| Manufacturer page: | https://eightshot.com/ |