The
Shimano's Dura-Ace Di2 2x12 gears deliver your power – via a power meter-equipped Dura-Ace crankset – to the
| Product Name: | CUBE AGREE C:62 SLT - Carbon Roadbike - 2026 - greenfusion / white |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738703 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | Shimano CN-M8100 |
| cassette: | Shimano Ultegra CS-R8101 |
| shifter: | Shimano Dura Ace Di2 ST-R9270 |
| rear derailleur: | Shimano Dura Ace Di2 RD-R9250-D |
| front derailleur: | Shimano Dura Ace Di2 FD-R9250-F |
| bottom bracket: | Shimano SM-BB71-41B | 86mm Pressfit |
| chainring ratio: | 50-34 |
| crankset: | Shimano Dura Ace FC-R9200 | 4iiii Precision 3+ Power Meter |
| brakes: | Shimano Dura Ace BR-R9270 | 160/160mm |
| wheels: | Newmen Streem A.49/A.54 Carbon |
| seat post model: | Agree C:62 Aero | Comfort Flex |
| saddle: | ACID Nuance SLT Carbon |
| bar tape: | ACID Bartape RC 2.5 |
| handle bar: | ICR Cockpit System |
| stem: | ICR Cockpit System |
| fork: | CUBE CSL Evo Aero C:62 |
| headset: | ACROS |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | Shimano charger | CUBE Agree C:62 Storage Box |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Continental Grand Prix 5000 S-TR | 30-622 |
| max tire width: | 32mm |
| max. system weight: | 115kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue, Green |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 7500g |
| manufacturer item code: | 126510 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Agree |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571502292, 4054571502308, 4054571502315, 4054571502322, 4054571502339, 4054571502346 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |