If you understand the principle of marginal gains, you'll appreciate the
CUBE fitted
| Product Name: | CUBE AGREE C:62 SLX - Carbon Roadbike - 2026 - cosmicpurple / black |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738704 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike |
| chain: | SRAM Force E1 |
| cassette: | SRAM Force E1 XG-1270 |
| shifter: | SRAM Force AXS E1 |
| rear derailleur: | SRAM Force AXS E1 |
| front derailleur: | SRAM Force AXS E1 |
| bottom bracket: | SRAM DUB Road | 86mm Pressfit |
| chainring ratio: | 48-35 |
| crankset: | SRAM Force AXS E1 | Powermeter |
| brakes: | SRAM Force AXS E1 HRD | 160/160mm |
| wheels: | Newmen Streem C.35/C.38 Carbon |
| seat post model: | Agree C:62 Aero |
| saddle: | ACID Nuance SLT Carbon |
| bar tape: | ACID Bartape RC 2.5 |
| handle bar: | ICR Cockpit System |
| stem: | ICR Cockpit System |
| fork: | CUBE CSL Evo Aero C:62 |
| headset: | ACROS |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-36 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger | CUBE Agree C:62 Storage Box |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Continental Grand Prix 5000 S-TR | 30-622 |
| max tire width: | 32mm |
| max. system weight: | 115kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Purple |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 7600g |
| manufacturer item code: | 126410 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Agree |
| Number of Gears: | 2 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571502162, 4054571502179, 4054571502186, 4054571502193 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |