The
Schwalbe's smooth, comfortable
| Product Name: | CUBE KATHMANDU HYBRID ONE11 HPC SLT 800 - Carbon Electric Touring Bike - 2026 - glintsand / oatgrey |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738819 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Trekking, E-Bike |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano XT CS-M8100 |
| shifter: | Shimano XT Di2 SW-M8250-IR |
| rear derailleur: | Shimano XT Di2 RD-M8260-SGS |
| chainring ratio: | 40 |
| crankset: | ACID MTB Hybrid Pro |
| brakes: | Magura Gustav PRO | 203/203mm | Front ABS |
| wheels: | Newmen Performance 30 base/strong |
| seat post model: | CUBE Dropper |
| saddle: | ACID Shen Pro |
| handle bar: | CUBE Comfort Trail Bar HD | 700mm |
| stem: | CUBE Comfort Stem Pro |
| fork: | Fox 34 Float AWL |
| headset: | ACROS AZF-1035 |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology | Aluminium 6061 T6 Rear Triangle |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Battery capacity: | 800Wh |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| E-Bike battery: | Bosch PowerTube 800 |
| Drive Unit Manufacturer: | Bosch |
| Motor : | Mid-Mounted Motor, Full Assist |
| bike extras: | with Lighting System, with Fender, with Carrier |
| brake type: | Disc Brake with ABS |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | rear rack | fenders | kickstand | Bosch charger | Knog Oi bell |
| bike lights: | ACID Front Light PRO-E 200 X-Connect / ACID Mudguard Rear Light PRO-E |
| grips: | ACID Travel Comfort |
| shock: | Fox Float Performance | 165x45mm |
| seatpost: | Dropper post |
| Rear Triangle: | Suspended |
| travel fork: | 100mm |
| pedals: | ACID PP Trekking |
| tires: | Schwalbe Marathon Efficiency | 55-622 |
| max tire width: | 64mm |
| travel frame: | 100mm |
| max. system weight: | 160kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Beige |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 27100g |
| manufacturer item code: | 1113610 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Display / Control Unit: | Bosch Kiox 500 & LED Remote |
| Drive Unit Model: | Bosch Performance Line CX |
| Torque: | 100Nm |
| Product Series: | CUBE - Kathmandu Hybrid |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571518057, 4054571518064, 4054571518071, 4054571518088 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |