If it's gravel with pace that you crave, the
Speaking of which, a
| Product Name: | CUBE NUROAD C:62 EXC - Carbon Gravel Bike - 2026 - carbon / crisscross |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738932 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Allroad / Gravel |
| chain: | SRAM Force E1 |
| cassette: | SRAM XPLR XG-1351 |
| shifter: | SRAM Force AXS E1 |
| rear derailleur: | SRAM Force XPLR AXS E1 |
| bottom bracket: | SRAM DUB Road Wide | Pressfit |
| chainring ratio: | 42 |
| crankset: | SRAM Force XPLR E1 Wide | Powermeter |
| brakes: | SRAM Force AXS E1 | 160/160mm |
| wheels: | Newmen Advanced G.34 |
| seat post model: | Newmen Advanced Carbon |
| saddle: | ACID Nuance Pro |
| bar tape: | ACID Bartape CC 3.0 |
| handle bar: | ICR Cockpit System |
| stem: | ICR Cockpit System |
| fork: | CUBE C:62 Carbon |
| headset: | ACROS |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology |
| Shifting System (Manufacturer): | SRAM |
| gear ratio: | 10-46 |
| Shifting Type: | Chain - Electronical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| bike special accessories: | SRAM AXS charger |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| tires: | Schwalbe G-One R Pro | 45-622 |
| max tire width: | 50mm |
| max. system weight: | 130kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Black |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 8200g |
| manufacturer item code: | 130350 |
| cable routing: | fully integrated |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Nuroad |
| Number of Gears: | 1 x 13 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571511812, 4054571511829, 4054571511836, 4054571511843, 4054571511850 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |