The
V-brakes are powerful and easy to use, thanks to levers that are specially designed to fit small hands. Handlebar and grips are also narrower than usual, while the light and fully adjustable CUBE stem means you can easily tweak reach and height as your rider grows and their skills develop. And the 8-speed gears are the finishing touch, giving the confidence and range to keep up on family adventures.
| Product Name: | CUBE NUMOVE 240 - 24" Kids Bike - 2026 - seagreen / green |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738970 |
| activity: | Cycling |
| gender: | kids |
| material: | Aluminium |
| chain: | KMC Z8.3 |
| cassette: | Sunrace CSM55 |
| shifter: | Shimano SL-M315 |
| rear derailleur: | Shimano RD-M3020 |
| bottom bracket: | Thun Shorty-ML Sl |
| chainring ratio: | 30 |
| crankset: | ACID Numove |
| brakes: | Alloy V-Brake |
| wheels: | ACID Pro ZX17 |
| seat post model: | CUBE Performance |
| saddle: | ACID Rookie |
| handle bar: | CUBE KIDS | 590mm |
| stem: | CUBE Numove adjustable |
| fork: | Aluminium Lite 6061 |
| headset: | CUBE |
| frame: | Aluminium Lite 6061 |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 11-34 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| recommended body height: | 118-136cm |
| age recommendation: | 7 - 9 |
| brake type: | Rim Brake |
| wheel size: | 24" (507mm) |
| grips: | Natural Fit Kids 19.0 |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| pedals: | ACID PP Rookie medium |
| tires: | Schwalbe Smart Sam | 1.85" |
| max tire width: | 51mm |
| max. system weight: | 80kg |
| brake actuation: | Mechanical |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Green |
| fork construction: | Rigid Fork |
| weight: | 8600g |
| manufacturer item code: | 150710 |
| cable routing: | external |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Numove |
| Number of Gears: | 1 x 8 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571508539 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |