The
Shimano's smooth, reliable XT 12-speed components put the right gear within easy reach. And strong, progressive Shimano XT hydraulic disc brakes ensure you're always in complete control.
| Product Name: | CUBE REACTION C:62 Pro - 29" Carbon Mountainbike - 2026 - polarlight / black |
| Manufacturer: | CUBE Bikes |
| Item Code: | CUB738981 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | MTB |
| chain: | Shimano CN-M6100 |
| cassette: | Shimano Deore CS-M6100 |
| shifter: | Shimano XT SL-M8100-IR |
| rear derailleur: | Shimano XT RD-M8100-SGS |
| bottom bracket: | Shimano BB-MT500PA | 92mm Pressfit |
| chainring ratio: | 32 |
| crankset: | Shimano FC-MT611 |
| brakes: | Shimano XT BR-M8100 | 180/160mm |
| wheels: | Newmen Performance 30 light/light |
| seat post model: | Newmen Evolution |
| saddle: | ACID Nuance Lite |
| handle bar: | Newmen Evolution SL 318.10 |
| stem: | Newmen Evolution 318.4 |
| fork: | RockShox SID SL Base |
| headset: | ACROS AZF-675 |
| frame: | C:62 Advanced Twin Mold Technology |
| Shifting System (Manufacturer): | Shimano |
| gear ratio: | 10-51 |
| Shifting Type: | Chain - Mechanical |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 29" (622mm) |
| grips: | ACID React Pro |
| seatpost: | Seatpost rigid |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| travel fork: | 100mm |
| tires: | Schwalbe Racing Ray | 2.25" / Schwalbe Racing Ralph | 2.25" |
| max tire width: | 60mm |
| max. system weight: | 115kg |
| brake actuation: | Hydraulic |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Full year |
| Color: | Blue, Purple |
| fork construction: | Classic Suspension Fork |
| weight: | 10900g |
| manufacturer item code: | 145210 |
| cable routing: | internal |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | CUBE - Reaction |
| Number of Gears: | 1 x 12 |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4054571507860, 4054571507877, 4054571507884, 4054571507891, 4054571507907 |
| Manufacturer page: | http://www.cube.eu |