Race-oriented
E-25 | Suitable for electric bikes up to 25 km/h.
| Product Name: | Schwalbe G-One RS Folding Tire - Addix Green | Race Guard | TLR | E-25 - 28x2.00" / 50-622 | black |
| Manufacturer: | Schwalbe |
| Item Code: | SWA740197 |
| activity: | Cycling |
| usage bikesport: | E-Bike, Allroad / Gravel |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| tire type: | Folding Tire, Tubeless Ready |
| Air pressure: | 3.5bar |
| ETRTO: | 50-622 |
| carcass density: | 67TPI/EPI |
| tire width: | 50mm |
| puncture protection: | RaceGuard |
| tire compound: | Addix Green |
| Model year: | 2026 |
| Color: | Black |
| weight: | 605g |
| manufacturer item code: | 11654622 |
| Weight Limit (per tire): | 100kg |
| Weight Source: | Manufacturer |
| Product Series: | Schwalbe - G-One |
| GTINs: | 4026495957823 |
| Manufacturer page: | http://www.schwalbe.com |