The new frameset of the
| Product Name: | Giant REVOLT ADVANCED PRO Frameset - Carbon | Gravel | Road - 2025 - Slate Grey |
| Manufacturer: | Giant Bikes |
| Item Code: | GNT741912 |
| activity: | Cycling |
| gender: | men |
| material: | Carbon |
| usage bikesport: | Road Bike, Allroad / Gravel |
| fork: | Advanced SL Full Carbon |
| brake type: | Disc Brake |
| wheel size: | 28" (622mm) |
| Rear Triangle: | Unsuspended |
| axle standard: | 12x100mm (FW), 12x142mm (RW) |
| max tire width: | 53mm |
| disc brake mount: | Flatmount |
| Seatpost Ø: | 30.9mm |
| dropouts: | conventional |
| fork included: | with fork |
| bottom bracket case width: | 86 mm |
| Model year: | 2025 |
| Color: | Grey |
| manufacturer item code: | 1909002105 | 1909002107 | 1909002108 |
| cable routing: | fully integrated |
| Frame Shape: | Diamond |
| GTINs: | 4711291086067, 4711291086081, 4711291086098 |
| Manufacturer page: | https://www.giant-bicycles.com |