The durable, warm, and reliable Radeon offers comfort that lasts even in changeable weather and on long trips. It’s filled with synthetic Stratus™ insulation, dries quickly, and handles condensation and damp conditions with ease. This makes it perfect for cold, damp shelters or backcountry camping outside of peak season. The accordion-style WARM WAVE™ construction traps warm air and maintains a consistent body temperature while keeping weight to a minimum. With its durable, windproof, and water repellent Atmos™ outer fabric, the Radeon is ready for any backpacking trip, mountain bivouac, or global adventure.
| Product Name: | Rab Radeon -6C / 20F Sleeping Bag - Regular - Zip left - sage/graphene |
| Manufacturer: | Rab |
| Item Code: | RAB742684 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | unisex |
| recommended body height: | 185cm |
| packing size (l/w/h): | 220/220/400mm |
| Season: | Spring/Autumn |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +0°C |
| temperature limit: | -6°C |
| extreme temperature: | -24°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Grey, Green |
| weight: | 1315g |
| GTINs: | 5059913230641 |
| Manufacturer page: | https://rab.equipment/ww/ |