Durable, warm, and reliable, the Radeon offers comfort that lasts even in changeable weather and on long trips. It’s filled with synthetic Stratus™ insulation, dries quickly, and handles condensation and damp conditions with ease. This makes it perfect for damp shelters or backcountry camping in mild climates. The accordion-style WARM WAVE™ construction traps warm air and maintains a consistent body temperature while keeping weight to a minimum. With its durable, windproof, and water repellent Atmos™ outer fabric, the Radeon is ready for any backpacking trip, summer bivouacking, or global adventure.
| Product Name: | Rab Radeon 0C / 32F Sleeping Bag Women - Regular - Zip left - dark fig green/graphene |
| Manufacturer: | Rab |
| Item Code: | RAB742692 |
| activity: | Outdoor, Trekking |
| gender: | women |
| recommended body height: | 170cm |
| packing size (l/w/h): | 200/200/350mm |
| Season: | Summer |
| Sleeping bag version: | Synthetic fibre sleeping bag |
| insulation: | Synthetics |
| comfort temperature: | +5°C |
| temperature limit: | +0°C |
| extreme temperature: | -15°C |
| Sleeping bag features: | Zipper left, With neck collar, Mummy shape |
| Number of persons: | 1 |
| Model year: | 2026 |
| Collection: | Spring/Summer |
| Color: | Grey, Green |
| weight: | 930g |
| GTINs: | 5059913230634 |
| Manufacturer page: | https://rab.equipment/ww/ |